hirdetés
hirdetés
Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 11
#1
Medical Online >> trombózis
2019-04-25
#2
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2015-04-07

A második generációs antipszichotikumokat egyre gyakrabban használják szorongás kezelésére, azonban hatástalanságukat vagy negatív hatásaikat nem hozzák nyilvánosságra.

#3
Medical Online >> trombózis
2015-01-09

A különböző ablációs technikákat már számosan összehasonlították, s a néma agyi léziók incidenciájának eljárás-függőségéről is beszámoltak - sanghaji szerzők most meta-analízist készítettek.

#4
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2014-12-31

Hasogató fejfájás, háborgó gyomor, szédülés, dehidráció. Aki valaha is túlságosan felöntött a garatra, ismeri a másnaposság tüneteit. Mit lehet hát tenni, hogy túléljük a másnapot?

#5
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás
2012-05-23

Az elmúlt években a kutatók már elkezdtek tesztelni olyan videojátékszerű programokat, amelyek célja például a szorongás enyhítése, az eredmények pedig elég biztatóak ahhoz, hogy megjelenjenek az első ilyen programok okostelefonokra is – írja az MTI.

#6
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás
2010-09-01

Alig több mint egy hete a semagacestat csatlakozott azoknak a gyógyszereknek a sorához, amelyekről csak remélték, hogy jó hatásúak lesznek Alzheimer-kórban.

#7
Medical Online >> Rovatok >> tudomány >> Biostatisztika
2010-08-02

A vizsgálati eredmények sokféleképp – véletlenül és szándékosan is – befolyásolhatók. Áttekintjük a leggyakoribb veszélyeket, és szó esik egy bizonyos fordított tölcsérről, amelynek szimmetrikusnak kell lennie.

#8
Medical Online >> Rovatok >> tudomány >> Biostatisztika
2010-07-16

A klinikai vizsgálatok tervezésénél nagyon fontos szempont a „lehető legkisebb torzítás” elve, azaz a különböző  ismert vagy korábban még nem ismert  zavaró tényezők hatásának csökkentése.

#9
Medical Online >> Rovatok >> tudomány >> Biostatisztika
2010-06-20

Megérti-e egymást az orvos és a matematikus? A kutató orvos gyakran szembesül a mérési adatok összesítésének problematikájával.

#10
Medical Tribune III. évf.15. szám
Medical Online
2005-08-01
A klinikai vizsgálatok tervezésénél nagyon fontos szempont a „lehető legkisebb torzítás” elve, azaz a különböző – ismert vagy korábban még nem ismert – zavaró tényezők hatásának csökkentése. A torzítást ugyanis általában úgynevezett zavaró tényezők okozzák, amelyek miatt a vizsgálatban tapasztalt hatás (a kezelési csoportok közti eltérés) nem tulajdonítható pusztán csak a kezeléseknek. A torzítás egyik gyakori fajtája a beválasztási torzítás, amelyet többféle zavaró tényező okozhat, például: a súlyosabb állapotú betegek nagy része ugyanabba a kezelési csoportba kerül, a két kezelési csoportban jelentősen eltérő a betegek átlagos életkora stb. A torzítás következménye, hogy a vizsgálatban becsült hatás jelentősen eltér a valóditól. (A torzítás egy másik típusával, a publikációs torzítással sorozatunk negyedik részében foglalkoztunk – Medical Tribune 2005/7. szám, április 14., 16. oldal.) A zavaró tényezők kiküszöbölésének jól bevált eszköze a véletlen besorolás (randomizálás). Általánosan elfogadott vélemény, hogy a torzítás mértékét legjobban csökkentő és ilyen értelemben a legmegbízhatóbb bizonyítékokat szolgáltató vizsgálattípus a véletlen besorolásos, kontrollos, kettős vak vizsgálat. 1998 októberében, az első ilyen vizsgálat közlésének ötvenedik évfordulóján a British Medical Journal egész számot szentelt ennek a vizsgálattípusnak, melynek kidolgozása egyes szerzők szerint az utóbbi ötven év gyógyszerkutatási módszertanának legnagyobb eredménye. A véletlen besorolásnak elvileg olyan vizsgálati csoportokat kell eredményeznie, amelyek – kellően nagy minta esetén – csak a vizsgálni kívánt hatás terén eltérőek. A tapasztalat szerint azonban – különösen kis betegszám vagy sok zavaró tényező esetén – a véletlen besorolással létrehozott betegcsoportok jelentősen különbözhetnek. Ennek orvoslására különböző besorolási eljárásokat javasoltak, melyek egyben új vizsgálati elrendezésekhez is vezettek.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?